Google chce eliminovat HTTP. Přejděte na HTTPS co nejdříve

(19.10.2016) Google se dlouhodobě netají tím, že chce nahradit HTTP protokol šifrovaným HTTPS. Mozilla má stejný názor. Přejděte na HTTPS co nejdříve a nečekejte, až váš web bude nedůvěryhodný.

Konec HTTP je otázka času, nahradí ho HTTP/2

Protokol HTTP pochází z 90. let a technicky neodpovídá požadavkům na přenos současných náročných webů. Je pomalý, nezabezpečený a obsah lze při přenosu změnit.

Jeho nástupce - protokol HTTP/2 - se už na webu používá. Jeho rozšíření zatím není majoritní, ale internet ho pomalu adoptuje. V internetových prohlížečích je protokol HTTP/2 používán pouze v šifrované podobě. To potvrzuje fakt, že v následujících letech budou všechny webové stránky šifrované.

Více o výhodách protokolu HTTP/2 si můžete přečíst v článku Rychlejší načítání stránky s HTTP/2 na Interval.cz. Praktické srovnání rychlosti HTTP a HTTP/2 najdete například na test Cloudflare HTTP/2. HTTP/2 načte stránku v polovičním čase (někdy i rychleji).

ZONER svým zákazníkům HTTP/2 umožňuje využít v rámci CMS systému inPage.cz, který je plně šifrován a nový protokol podporuje.

Chrome varuje před nezabezpečenými formuláři

Google Chrome varuje uživatele před stránkami, které odesílají hesla a údaje platebních karet přes HTTP. Zatím jde o první fázi přechodu na HTTPS. V dlouhodobém horizontu plánuje zavést upozornění na nedůvěryhodnost HTTP protokolu jako takového.

návrh indikace HTTP, kterou Chrome zvažuje

Kdy k tomu má dojít není známo, ale je to jeden z důvodů, proč neváhat s přechodem na HTTPS. Díky HTTP/2 získáte nejen bezpečnost přenášených dat, ale také rychlejší web.

Více informací najdete v článcích Chrome se chystá pohřbít HTTP a Nové indikátory bezpečnosti v Chrome pochází z výzkumu uživatelů, které jsme pro vás na toto téma připravili.