Nebojte se API, ušetří vám čas

3. 12. 2020 | Jindřich Zechmeister

API u služeb využívají největší firmy (zejména v oblasti IT) a k napojení potřebují nějaký vlastní systém a vlastní programátory. My však nabízíme možnost využít API opravdu každému, protože implementaci lze zcela obejít. V tomto článku si ukážeme jak na to - stačí vám jen počítač a internet.

K čemu se používá API a proč ji všichni chtějí

API je jednoduše řečeno rozhraní, které slouží k přijímání požadavků a pokynů, které jsou zpracovány dále. V případě SSLmarketu slouží k přijímání objednávek, stahování certifikátů a k práci s nimi. Přehled všech funkcí, které můžete využít, najdete v článku API SSLmarketu pro objednávání certifikátů.

Představte si například situaci, kdy budete potřebovat zajistit S/MIME certifikáty pro všechny vaše zaměstnance. Pokud byste všechny S/MIME certifikáty objednávali ručně na webu, tak se z toho buď zblázníte, nebo ztratíte mnoho hodin času. Nemluvě o dalších krocích jako je platba každé objednávky, vygenerování CSR, stažení certifikátu... To vše můžete eliminovat a ušetřit čas.

Použití API není nic složitého. Od zákazníka potřebuje pouze obdržet data, která jí musí nějak poslat (samozřejmě po předchozí autentizaci). Například k zadání objednávky potřebujete znát pouze následující prekvizity:

  • Co poslat
  • Kam to poslat
  • Upřesnit informace/požadavek

Jak data pošlete je už na vás. Naši API můžete integrovat i do stávajícího systému nebo např. správce identity; fantazii se meze nekladou. Pokud však nemáte vlastní vývoj či nevíte jak na to, nezoufejte - máme řešení i pro běžné uživatele.

API můžete využít i manuálně, bez programování

Nepředpokládáme, že většina našich zákazníků má k dispozici programátora a nějaký systém, který dokáže naši API integrovat. Díky nástrojům třetí strany ji však mohou využívat všichni.

Pro demonstraci konkrétních možností manuálního využití API jsme vybrali program Postman, který se pro tento účel hodí nejlépe. Informace k jeho prvotnímu nastavení a způsobu použití najdete v našem článku Manuální práce s API s nástrojem Postman. Po importu funkcí, které jsme pro vás připravili, stačí vyplnit své údaje (které můžete používat jako výchozí) a můžete začít pracovat. Využití není nijak omezeno, takže můžete certifikát objednat, stáhnout, přegenerovat, revokovat... Zkrátka vše, co potřebujete, a to i pro S/MIME certifikáty.

Prostředí programu Postman
Prostředí programu Postman. Klikněte pro zvětšení.

Jedinou nevýhodou oproti plné integraci je nutnost manuálního zadání akcí; tato metoda použití API je prostě manuální a případná automatizace akcí žádá plnohodnotnou integraci. To však nesnižuje přínos tohoto způsobu využití!

Neradi děláme zbytečné úkony, proto vám rádi poradíme

Neváhejte na svém účtu API přístup vyzkoušet - není k tomu potřeba nic víc, než vygenerování klíče, které provedete ve vašem zákaznickém účtu. Zkoušejte, testujte a v případě potřeby se kdykoliv obraťte na nás. V nasazení API vás podpoříme a rádi s čímkoliv poradíme.


Ing. Jindřich Zechmeister
Specialista pro bezpečnostní SSL certifikáty
DigiCert TLS/SSL Professional
e-mail: jindrich.zechmeister(at)zoner.cz