ZONER a SSLmarket na konferenci e-government

20. 9. 2021 | Jindřich Zechmeister

Na konferenci e-government, věnované elektronické státní správě v ČR, jsme v Mikulově zastupovali ZONER a SSLmarket.

Pravidelně pořádaná konference letos oslavila 13. narozeniny a konala se ve výjimečných prostorách zámku Mikulov. Obsah konference je vždy věnován stavu elektronizace veřejné správy v ČR, o jejíž plnohodnotné pokrytí se usiluje již 10 let. Účastníci konference tak získali nejen přehled o současné digitalizaci správy, ale i vhled do plánů budoucích, mezi které aktuálně patří například digitalizace stavebního řízení.

Jako většina konferencí byla i tato rozdělena do dvou bloků. První se zaměřil na digitální identitu. Že elektronické podpisy, razítka a pečetě uznávané ČR u nás poskytuje CA PostSignum je dobře známo, její zástupci však na konferenci nově slíbili i napojení na základní registry. Se statistikou samozřejmě nemohla chybět služba české elektronické identity mojeID. Vzdálené elektronické podepisování dokumentů pak představila První certifikační autorita, známá jako I.CA.

Druhý blok byl věnován kybernetické bezpečnosti. Dozvěděli jsme se, jaké hrozby elektronickou státní správu čekají v roce 2022 a jak jim čelit. Zajímavým tématem byla i úskalí čekající na vývojáře aplikací pro stát včetně doporučené metodiky jejich zabezpečení. Součástí bezpečnosti státu je logicky i bezpečnost zdravotnických zařízení. Protože kybernetické útoky v této oblasti bohužel nejsou vzácné a systematické zabezpečení nemocnic spíše chybí, je jedině dobře, že byl právě tomuto tématu dopřán velký prostor.

Pokud byste rádi detailně nahlédli do některého z témat konference, je většina prezentací dostupná zde.

SSLmarket na konferenci e-government
SSLmarket na konferenci e-government

Mgr. Petra Salašová
Specialistka pro bezpečnostní SSL certifikáty
Certifikovaný Symantec Sales Expert Plus 
e-mail: petra.salasova(at)zoner.cz