Nasazení VMC certifikátu

V tomto článku se dozvíte, jak začít vydaný VMC certifikát používat. Jistě odpoví na častou otázku, co se má s vydaným certifikátem udělat a jak ho "nainstalovat".

Umístění loga a certifikátu online

Prvním krokem pro správné zobrazení VMC je umístění souboru s logem (SVG, vyžaduje speciální úpravu) a certifikátu (soubor s PEM) na internet. Nejlepší je umístít je přímo na doménu, která bude VMC certifikát používat. Nahrajte oba soubory na FTP tak, aby byly veřejně dostupné, a jejich cestu si poznamenejte. Údaj budete potřebovat pro DNS záznam.

Soubory musí být přístupné přes HTTPS a musí mít původní název! SVG, které zveřejňujete, musí být stejné jako to, které jste odevzdali DigiCertu. Toto SVG se stalo součástí VMC certifikátu a jakákoliv změna souboru způsobí nefunkčnost BIMI.

Nyní vložte odkaz na tyto soubory do DNS zóny domény.

Přidání DNS záznamu do zóny

Vydaný VMC certifikát přiřadíte k doméně pomocí DNS záznamu typ TXT. Záznam však nedávejte přímo k hlavní doméně, ale použijte selector a prefix _bimi, viz příklad. Pokud nemáte důvod ho měnit, tak nechte selector default a držte se příkladu níže.

U příslušné domény (a všech SANů VMC certifikátu) nastavte jako zdroj default._bimi.domena.cz. Do cíle pak vložte výše zmíněná dvě URL; každé z nich má ale odlišný selector! Logo má selector "l" a certifikát "a".

DNS záznam si můžete též snadno vygenerovat v oficiálním BIMI nástroji BIMI Generator.

BIMI Generator
BIMI Generator.

Nyní je nasazení hotovo a můžete přistoupit k otestování výsledku. Myslete na to, že rozšíření DNS záznamu bude trvat v nejlepším případě několik minut (až hodinu či dvě) a výsledek nemusíte vidět v DNS zóně ihned.

Kontrola nasazení certifikátu v checkeru

Pro kontrolu nasazení VMC certifikátu doporučujeme použít oficiální nástroj BIMI Group BIMI Inspector. Ukáže vám správnost všech kroků nasazení a pokud zjistí nesrovnalosti, tak u jednotlivých kroků najdete i vysvětlení a radu, jak případný problém vyřešit.

V případě správného nastavení uvidíte u všech šesti částí testu zelený symbol a potvrzení, že je vše v pořádku. V pravé části se pak generuje náhled zpráv se zobrazeným logem.

Gratulujeme, nyní se u vašich zpráv bude v podporovaných e-mailových klientech zobrazovat vaše logo.

Další zdroje

Vyčerpávající návod na vytvoření DNS záznamu pro BIMI vydal Google. Najdete ho v článku Add a BIMI TXT record at your domain provider. Také DigiCert připravil návod VMC, PEM file and SVG: Where Does Everything Go?

Nejvíce informací najdete přímo u zdroje. Doporučujeme tedy navštívit web BIMI Group.