Postkvantová kryptografie (PQC)

Jedná se o odvětví kryptografie, které se zabývá šifrováním odolným výpočetní síle kvantových počítačů. Ty v budoucnu dokážou v přijatelném čase prolomit RSA a ECC šifrovací algoritmy. Pokud chcete zabezpečení, které kvantovým počítačům odolá, využijte PQC řešení od DigiCertu spolu s certifikáty Secure Site Pro.

Síla kvantových počítačů

Kvantové počítače, jak jistě víte, překonávají svým výkonem a počtem operací za sekundu dnešní stroje mnohonásobně. Je to dáno jinou architekturou. Fungování i toho nejjednoduššího kvantového počítače je fyzikálně složité, nemluvě o nákladech na jeho získání. Prostředky k prolomení šifrování pomocí kvantového počítače však nemusí být problém pro tajné služby, proto se stává téma PQC aktuální už dnes.

Kryptografie musí myslet dopředu a musí předpokládat použití kvantových počítačů k prolomení současných šifrovacích algoritmů (což může být jedna z hlavních motivací). Algoritmy stále fungují a používáme je díky tomu, že jsou postaveny na složitých matematických problémech, které není možné snadno vypočítat. U RSA například jde o hledání dvou součinitelů jednoho velkého prvočíselného součinu (faktorizace). ECC algoritmus je založen na předpokladu, že nalezení diskrétního logaritmu náhodného bodu eliptické křivky s ohledem na známý základní bod je nemožné.

Pro počítače současné architektury, i tzv. superpočítače, představuje prolamování současné kryptografie velký problém. Prolomení hrubou silou, tedy vyzkoušení veškerých možných kombinací, je úkol nikoliv teoreticky nemožný, ale časově tak náročný, že ho nelze provést ani při velké paralizaci. To vše mohou změnit kvantové počítače.

Více informací a získání PQC řešení

Pro více informací na toto téma doporučujeme přímo portál DigiCertu věnovaný tomuto tématu. V nápovědě naleznete konkrétní kroky k tomu, abyste mohli využít hybridní RSA/PQC certifikáty v provozu pomocí upravené verze OpenSSL. Potřebujete k tomu také certifikát z řady Secure Site Pro.

Máte chuť experimentovat? Jen do toho! Obraťte se na naši podporu a pomůžeme vám začít.

Byl tento článek pro vás užitečný?