Často kladené otázky (FAQ) k VMC certifikátům

Připravili jsme pro vás souhrn nejčastěji kladených otázek k VMC certifikátům. Zde najdete odpovědi na všechny své otázky.

Podpora VMC/BIMI e-mailovými klienty je již téměř stoprocentní; vždy záleží na výrobci daného klienta (služby).
Největším příznivcem zobrazení loga v e-mailu je Google (je spoluautor BIMI); služba Gmail podporuje VMC od jeho počátku. VMC dále funguje v Yahoo a chystá ho i český Seznam pro své e-mailové služby. K podpoře se nově přidal i Apple. Naopak k přijetí VMC se zatím nehlásí pouze Microsoft, který ho v Outlooku nepodporuje.

BIMI je zkratka pro Brand Indicators for Message Identification a je to specifikace, která umožňuje zobrazit logo vedle autentizovaného e-mailu. Je to otevřená specifikace, kterou mohou využít všichni bez poplatku a omezení.

VMC (Verified Mark Certificate) je zkratka pro certifikát, který je nutné získat pro zobrazení loga vaší firmy pomocí technologie BIMI.

BIMI si může nastavit každý pro svou poštu sám a zadarmo, avšak nikdy se v e-mailových klientech žádné logo nezobrazí, protože k tomu je potřeba certifikace pomocí VMC (provozovatel e-mail. služby ji vyžaduje, například Google v Gmailu). Je potřeba autentizovat a regulovat použití loga v BIMI. Jinak by si každý mohl nastavit jakékoliv logo (například banky) a zneužít ho pro phishing.

VMC certifikát se nijak neinstaluje. Po vydání ho zveřejníte (v internetu) a nastavíte si u dotyčné domény DNS záznam typu TXT, který krom jiného obsahuje cestu k němu. Více o nasazení VMC certifikátu najdete v samostatném článku.
Logo, které chcete zobrazovat v BIMI u vašich zpráv, musí mít ochrannou zmánku (trademark). Ochranná známka musí být vedena v jedné z kanceláří, které jsou uvedeny v článku Co musím udělat pro získání VMC certifikátu. V jedné musíte mít ochrannou známku zavedenou a DigiCert ji musí dohledat v dané databázi, jinak symbol/logo nemůže použít.