Import S/MIME certifikátu do klientů a nastavení

Článek nápovědy vám pomůže s importem a nastavením vydaného S/MIME certifikátu do klienta MS Outlook nebo Mozilla Thunderbird. Za několik minut můžete začít podepisovat a šifrovat poštu!

Mozilla Thunderbird

V Thunderbirdu je certifikát používán v úložišti samotné aplikace; pokud ho tedy v programu po dokončení a vyzvednutí certifikátu nevidíte, je potřeba ho tam importovat z úložiště Windows.

Jakmile je S/MIME certifikát v úložišti programu, tak je jeho nastavení jednoduché. Najděte si v Menu Předvolby -> Nastavení účtů. Zde vyhledejte položku Zabezpečení, ve které se pro daný účet nastavuje S/MIME certifikát pro zabezpečenou komunikaci.

Nastavení certifikátu v Thunderbirdu
Nastavení certifikátu v Thunderbirdu

Nastavený certifikát bude fungovat jako výchozí pro podepisování zpráv. Níže pod touto volbou můžete zvolit stejný S/MIME certifikát i pro šifrování e-mailových zpráv.

Podepisování či šifrování pošty si můžete nastavit jako manuální, nebo automatické. Doporučujeme používat podepisování automaticky všude a šifrování e-mailu ručně (před získáním certifikátu příjemce to jinak ani nejde).

Nastavení podpisu zprávy v Thunderbirdu
Nastavení podpisu zprávy v Thunderbirdu

Že bude zpráva po odeslání podepsaná (či zašifrovaná) znázorňuje malá ikona na spodní liště.

Microsoft Outlook

Outlook používá certifikát umístěný v úložišti Windows. Do něj S/MIME certifikát importujte z PFX souboru, který jste si vytvořili v naší administraci (stačí soubor jen otevřít a dokončit import do systému).

V Outlooku jsou volby zabezpečení e-mailu pečlivě skryté. Postupujte takto od horní nabídky Soubor -> Možnosti a v novém okně Centrum zabezpečení -> Nastavení Centra zabezpečení a v novém dialogu Zabezpečení e-mailu.

Nastavení certifikátu v Outlooku
Nastavení certifikátu v Outlooku

Podepsání konkrétních zpráv lze nastavit automaticky, nebo to můžete udělat manuálně v okně zprávy v Možnosti -> Podepsat nebo zašifrovat. Podepisování či šifrování pošty si můžete nastavit jako manuální, nebo automatické. Doporučujeme používat podepisování automaticky všude a šifrování e-mailu ručně (před získáním certifikátu příjemce to jinak ani nejde).

Podepsání zprávy v Outlooku
Podepsání zprávy v Outlooku

Doručené zabezpečené zprávy jsou v Outlooku označeny ikonou. Červená pečeť (či stuha) symbolizuje podepsaný e-mail a zlatý zámek potom šifrovanou zprávu.

Podepsaná a šifrovaná zpráva v Outlooku
Podepsaná a šifrovaná zpráva v Outlooku
Byl tento článek pro vás užitečný?