Instalace TLS certifikátu na Plesk

Plesk je populární administrační panel pro správu serveru, který nabízí nespočet pokročilých funkcí. S jeho pomocí můžete spravovat server bez administrátorských znalostí. Jedním z častých úkonů je vložení TLS certifikátu pro doménu hostovanou na serveru s Pleskem, kterým se tento návod zabývá. Vznikl na Plesk Obsidian ve verzi 18.0.36.

Správa certifikátů v Plesku

Plesk má pro TLS certifikáty a jejich nastavení samostatnou agendu, kterou budete logicky potřebovat. Nejkratší cesta k přehledu certifikátů vede přes Tools & Settings v bočním menu a odkaz SSL/TLS Certificates v prvním oddílu Security.

Možnosti nastavení Plesku
Možnosti nastavení Plesku.

Následně uvidíte agendu SSL/TLS Certificates s přehledem dostupných TLS certifikátů a dalších možností. Naspodu této obrazovky je přehled certifikátů List of certificates in server pool, které má Plesk k dispozici. Klikněte na Add, čímž přidáte další certifikát.

Správa TLS certifikátů v Plesku
Správa TLS certifikátů v Plesku.

Na této stránce jsou dvě možnosti vložení certifikátu, proto si z odstavce níže vyberte jen jednu.

Dvě možnosti importu certifikátu na server

Nyní máte k dispozici dvě možnosti, které vidíte pod sebou; vyberte si jednu z nich. Doporučujeme však první možnost, protože je výrazně jednodušší.

První možnost je uploadovat soubory certifikátu a privátní klíč. Tuto možnost využijte v případě, že jste si v naší objednávce vytvořili privátní klíč a máte ho k dispozici. Takto můžete certifikát vložit v jednom kroku. Plesk vám nabízí možnost vybrat a nahrát klíče jako soubory, nebo je vložit jako text. Jak to uděláte je jedno, certifikáty od nás dostanete v textové podobě (Base64) a můžete s nimi i takto pracovat.

Upload certifikátu a privátního klíče na server
Upload certifikátu a privátního klíče na server.

Pokud tedy máte certifikát vydán a máte k němu i privátní klíč, tak vložte soubory či texty do Plesku a potvrďte. Tím je vložení hotovo a nyní už jen certifikát nastavíte jako výchozí a zapnete přesměrování.

Druhou možností je vytvořit si žádost o certifikát, která se nazývá CSR, a tu použít v naší objednávce v SSLmarketu. Vyplňte vaše pojmenování certifikátu (doporučuji doménu a rok expirace) a následně všechny údaje, které po vás Plesk chce. Po vyplnění a kliknutí na tlačítko Request bude CSR vytvořeno.

Vytvoření CSR pro objednávku s SSLmarketu
Vytvoření CSR pro objednávku s SSLmarketu.

Vytvořené CSR vám však Plesk neukáže, ale nelogicky vás vrátí o úroveň výše na seznam certifikátů. Tam musíte kliknout na název certifikátu, který jste si vytvořili, a v jeho detailu si zkopírovat CSR. Toto CSR pak vložíte k nám do objednávky. CSR vidíte na screenshotu níže.

CSR, které potřebujete pro vydání certifikátu
CSR, které potřebujete pro vydání certifikátu.

Tento text zkopírujte a vložte CSR do naší objednávky, nebo nám ho pošlete e-mailem. Privátní klíč rozhodně nesmí opustit server a nikomu ho neposílejte!

Po vydání certifikátu tento vložíte zpátky do Plesku, kde už čeká odpovídající privátní klíč, který jste dříve vytvořili. Tento způsob je dvoukrokový a vložení certifikátu probíhá většinou později než vytvoření žádosti.

Dokončení instalace

Jednou z výše uvedených metod jste dostali certifikát na Plesk, ale to samo o sobě nestačí. Nyní je nutné vydaný certifikát aktivovat a nastavit přesměrování na HTTPS.

Jděte opět do detailu certifikátu, kde jste kopírovali CSR, a najděte sekci Upload the certificate files. Pak do první možnosti Certificate (*.crt) dejte nahrát soubor linux_cert+ca.pem, který jste od nás dostali e-mailem. Do druhé možnosti CA certificate (*-ca.crt) nahrajte Intermediate certifikát, který si stáhnete v naší administraci.

Nyní je potřeba certifikát aktivovat, aby se na webu objevil a server ho začal používat. Jakmile je certifikát vložen, tak běžte do Websites & Domains a klikněte na Hosting setting vpravo (viz screen).

Hosting settings v Plesku
Hosting settings v Plesku

V následujícím dialogu vyberete podle jména vámi importovaný certifikát a volbu potvrdíte. Tím se aktivuje nový certifikát na dané doméně.

Přiřazení certifikátu k doméně
Přiřazení certifikátu k doméně

Ujistěte se také, že máte tamtéž i zapnuto přesměrování (301 redirect) na HTTPS (hned nad tím). To je vše a nový certifikát už na webu funguje, což si můžete ověřit v našem ověřovači.

Pokud máte s instalací TLS certifikátu na Plesk problémy, kontaktujte podporu výrobce, nebo správce daného serveru, kde Plesk běží.

Byl tento článek pro vás užitečný?