Získání a použití S/MIME certifikátu na Apple MacOS

Osobní S/MIME certifikáty pro podepisování či šifrování e-mailů můžete používat na jakékoliv platformě, tedy i na počítačích od Apple. Tento návod vám pomůže získat a naimportovat S/MIME certifikát na MacOS. Návod se vztahuje na výchozí aplikaci Mail, ale také na Outlook z balíku Office.

Získání certifikátu

S/MIME certifikát získáte standardním způsobem pomocí CSR a po ověření a vydání certifikátu si v naší administraci vytvořte PFX soubor. Ten potom na Macu naimportujete do systémové klíčenky Keychain, která slouží jako úložiště certifikátů.

Import certifikátu do systému

Keychain na Macu je systémové úložiště certifikátů a klíčů. Jakmile tam certifikát z PFX naimportujete, tak certifikát budou moci používat všechny systémové programy. Ovládá se pomocí aplikace Keychain Access. Při použití uložených klíčů je potřeba klíčenku odemknout, případně povolit aplikaci uložení hesla pro její použití.

Odemknutí klíčenky
Odemknutí klíčenky

Spusťte aplikaci Keychain Access a v menu File klikněte na Import items. Pak aplikaci nabídněte váš PFX soubor. Po zadání hesla, které ho chrání, bude certifikát naimportován a v keychainu ho uvidíte v kategorii My Certificates. To je vše.

Import certifikátu
Import certifikátu. Klikněte pro zvětšení.
Import PFX
Import PFX. Klikněte pro zvětšení.

Použití v aplikaci Mail

Mail je výchozí systémová aplikace pro práci s poštou a pro tento úkol i plně dostačuje. Importovaný certifikát si Mail načte automaticky a můžete ho hned začít používat. Není třeba nic nastavovat.

Aplikace Mail automaticky zprávy podepisuje, což potvrzuje oranžová ikona v pravé části okna se zprávou. Kliknutím na ni podepsání zrušíte. U podepsaných zpráv se pod jménem adresáta ukazuje detail podpisu: Security: Signed a adresa z certifikátu.

Podepsaná zpráva
Podepsaná zpráva. Klikněte pro zvětšení.
Podepsaná zpráva
Podepsaná zpráva. Klikněte pro zvětšení.

Dvojklikem na tento údaj zobrazíte detail certifikátu.

Detail certifikátu v aplikaci Mail
Detail certifikátu v aplikaci Mail. Klikněte pro zvětšení.

Použití v aplikaci Outlook

Pokud v systému ještě nemáte S/MIME certifikát, tak zopakujte postup z předchozích odstavců a naimportujte ho do Keychainu. Pak ho bude mít Outlook k dispozici.

V samotné aplikaci pak jděte přes menu aplikace a položku Tools do nastavení Accounts. Objeví se seznam účtů v aplikaci Outlook. Klikněte na Advanced vpravo dole.

Nastavení aplikace Outlook
Nastavení aplikace Outlook. Klikněte pro zvětšení.

V dalším dialogu zvolte záložku Security. V prvním rozbalovacím poli pak vyberte správný certifikát, který chcete používat pro podepisování. Rovnou můžete zvolit i automatické (výchozí) podepisování odchozích e-mailů (automatické šifrování nedoporučujeme, protože vždy potřebujete certifikát protistrany).

Nastavení certifikátu pro podpis v aplikaci Outlook
Nastavení certifikátu pro podpis v aplikaci Outlook. Klikněte pro zvětšení.

Nyní je Outlook připraven certifikát použít. Nově psané zprávy budou automaticky podepsané, pokud jste tuto možnost v předchozím kroku zapnuli. Pokud podepisování zapínáte manuálně, tak na kartě zprávy zvolte v kartě Options možnost Security a zvolte manuální podepsání zprávy.

Podepsání zprávy v Outlooku
Podepsání zprávy v Outlooku. Klikněte pro zvětšení.
Podepsání zprávy v inboxu Outlooku
Podepsání zprávy v inboxu Outlooku. Klikněte pro zvětšení.

Pozn: Návod byl vytvořen na MacOS verze 10.14.6. Použitý Outlook ve verzi 16.16.27 v rámci Office 365.

Byl tento článek pro vás užitečný?