Použití S/MIME certifikátů (Outlook, Thunderbird)

Použití S/MIME certifikátů v komunikaci je snadné. V tomto článku se dozvíte jak podepisovat či šifrovat e-maily v oblíbených klientech Outlook a Thunderbird. Podepisování můžete nastavit automaticky pro všechny zprávy.

Podpis e-mailů s S/MIME certifikáty

Outlook

Podepsání konkrétních zpráv lze nastavit automaticky, nebo to můžete udělat manuálně v okně zprávy v Možnosti -> Podepsat nebo zašifrovat. Podepisování či šifrování pošty si můžete nastavit jako manuální, nebo automatické. Doporučujeme používat podepisování automaticky všude a šifrování e-mailu ručně (před získáním certifikátu příjemce to jinak ani nejde).

Podepsání zprávy v Outlooku
Podepsání zprávy v Outlooku

Doručené zabezpečené zprávy jsou v Outlooku označeny ikonou. Červená pečeť (či stuha) symbolizuje podepsaný e-mail a zlatý zámek potom šifrovanou zprávu.

Podepsaná a šifrovaná zpráva v Outlooku
Podepsaná a šifrovaná zpráva v Outlooku

Thunderbird

Podepisování či šifrování pošty si můžete nastavit jako manuální, nebo automatické. Doporučujeme používat podepisování automaticky všude a šifrování e-mailu ručně (před získáním certifikátu příjemce to jinak ani nejde).

Nastavení podpisu zprávy v Thunderbirdu
Nastavení podpisu zprávy v Thunderbirdu

Že bude zpráva po odeslání podepsaná (či zašifrovaná) znázorňuje malá ikona na spodní liště.

Šifrování e-mailů s S/MIME certifikáty

Možnost zašifrování zprávy se u klientů nachází na stejném místě jako možnost podepsání zprávy. Nedoporučujeme však nastavovat šifrování zpráv jako výchozí pro všechny, protože k zašifrování zprávy potřebujete napřed získat certifikát příjemce s jeho veřejným klíčem.

Podepisování dokumentů

Podepisování dokumentů pomocí S/MIME certifikátů se věnuje návod Podepisování dokumentů s Document Signing certifikátem.

Byl tento článek pro vás užitečný?